YSK’dan deprem bölgesi için seçim güvenliği raporu nasıl oldu?

Deprem bölgesinde yaralar sarılmaya çalışılırken bir yandan da gözler seçime çevrildi. Depremde yıkıma uğrayan illerde seçimlerin nasıl yapılacağı merak konusu. Bu konuyu netleştirmek için YSK harekete geçerek rapor oluşturacak.

2023 Türkiye genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için son viraja girildi. Asrın felaketi sonrası Türkiye yaralarını sarmaya devam ederken, vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan bazıları; deprem bölgesinde seçim nasıl yapılacak? Nerede oy kullanılacak? Bu soruların cevapları için, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) heyeti yerinde incelemelerde bulunmak üzere pazartesi günü bölgeye gidecek. Deprem bölgesindeki seçmenin durumunu ve seçim güvenliğini rapor haline getirecek.

YSK, bölgenin şartlarını yerinde gözlemlemek için depremden hasar gören illere gidecek. Hafta başında oluşturulan bir heyet 11 ili ziyaret etmeye başlayacak.

TRT’nin haberine göre depremzede seçmenin durumu, diğer illere tahliye edilenler, seçim güvenliği başta olmak üzerinde bir rapor hazırlanacak. Söz konusu rapor YSK’da ele alınacak.

Deprem bölgesinde yaşayanların seçimde nerelerde oy kullanacağı YSK yetkililerinin bölge ziyaretleri sonrasında netlik kazanacak.

Çadır ve konteyner kentlerde oy kullanılmasına yönelik çalışma yapılacak

Çadır kentlerde oy kullanılması, oy sandıkları için konteynerler oluşturulması gündeme gelebilecek.

Oy kullanılamayacak bölgelerde yakın sandıkların birleştirilmesi de seçenekler arasında. Ayrıca depremzedelerin nüfus kayıtlarını taşımaları durumunda, bulundukları illerde oy kullanabilmeleri için çalışma yürütülüyor.

11 ilin milletvekili sayılarının ise değişmeyeceği ifade ediliyor.

Yüksek Seçim Kurulu, seçim sürecinde değişen ihtiyaçlara göre mevzuat değişikliğine gidebilecek. Seçmen kütüğündeki güncellemeler takip edilecek.

AFAD çalışanları ile deprem gönüllülerinin bulundukları ilde oy kullanmalarına yönelik genelge çıkarılabilecek.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.