YouTube, İzleyicilerin Sinirini Bozan Reklamları Kaldırıyor

YouTube, video izlerken ekranın alt kısmında beliren ve oldukça sinir bozucu olabilen ‘yer paylaşımlı reklamların’ kaldırılacağını duyurdu. Bu reklamlar, yalnızca masaüstü sürümde görülebiliyordu.

YouTube, dünyanın en büyük video platformlarından biridir ve Premium üye değilseniz sürekli reklamlarla can sıkıcı olabilir. Ancak bu durum kullanıcılardan eleştiri aldı. Bu nedenle Google tarafından yönetilen şirket yeni bir adım atmaya karar verdi. Video izlerken ekranın alt kısmında beliren ve video izleme deneyimimizi olumsuz etkileyen reklamlar platformdan kaldırılacaktır. Video oynatılırken ekranın alt kısmında görünen ‘yer paylaşımlı reklam’, 6 Nisan’dan itibaren YouTube’dan kaldırılacak.

 

Öncelikle yukarıdaki reklamların “yer paylaşımlı” veya “yer paylaşımlı” olarak adlandırıldığını belirtelim. YouTube, videolarda sürekli gördüğümüz bu reklamların 6 Nisan’dan itibaren kaldırılacağını duyuruyor. Kararın gerekçesi ise bu tür reklamların kullanıcıyı “yıkıcı” olması. Yani platform, adım adım kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyor.

Yer paylaşımlı reklamların uzun süredir mobil cihazlarda yer almadığını belirtmekte fayda var. Bu reklam biçimi yalnızca masaüstü kullanıcıları tarafından görülebiliyordu. Masaüstü kullanıcılarının yeni değişiklikten memnun olduğunu söyleyebiliriz. Video platformu Dev de reklamları kaldırmanın içerik oluşturucuları çok fazla etkilemeyeceğini kaydetti. Bununla mücadele etmek için diğer reklam biçimlerinin değiştirildiğini de sözlerine ekledi. Nedir bu formlar paylaşılmaz. Yer paylaşımlı reklamların sadece masaüstünde olduğunu göz önünde bulundurursak, bunun para kazanan içerik oluşturucular için büyük bir kayıp olmadığını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.