Yazılım Mühendisi olmak isteyen kişiler hangi özellikleri taşımalıdır?

Mühendisler insanların çoğu ihtiyacını karşılamak için gerekli teknik eğitimi almış alanında uzmanlaşmış kimselerdir. Bunun için verimli bir mühendiste bulunması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır.

  • Bunların ilki öğrenim hayatında edindiği fen, matematik ve mühendislik bilimlerini etkili bir şekilde kullanmak gelmektedir.
  • Edindiği bu bilgileri gözlem ve deneylerle destekleyerek somut veriler elde edebilmeli, bunu yorumlayıp daha iyi çözümler bulmak için öneriler sunabilmek bir mühendisin başlıca hedefleri arsında olmalıdır
  • Mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirirken etik kuralları göz önünde bulundurup çalıştığı ortamla uyum içerinde olabilmeli
  • Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi kendinde amaç edinerek yaşam boyu öğrenme felsefesini benimsemeli
  • Bir mühendislik problemi karşısında problemi tanımlama, modeli kurma ve çözme becerisine sahip olabilmeli
  • Güncel sorunlar hakkında bilgi edinebilmeli ve bunu meslekleriyle ilişkilendirebilmedir.
  • Toplum ve insanlığın yararına ürünler üretmeyi ilke edinip, bunun için araştırmalar yapan yenilikçi bir mühendis olabilmeli.
  • Mühendisler, üzerinde çalıştığı projenin kontrolünü yaparken tüm taraflara dürüst ve adaletli davranmalıdır.
  • Kendi uzmanlık alanı dışında bir problemle karşı karşıya kaldığında bu aşamada diğer uzman mühendislerle iş birliği içerisinde hareket edebilmelidir.

Tüm bunların dışında daha sayamayacağımız birçok özellik bulunmaktadır. Sizlere, kendimce araştırıp yorumladıklarım kadarını aktarabildim. Çünkü mühendislik aslında bilimi hayatımıza uygulayabilen çok kapsamlı bir sanattır. Eski çağ insanlarından beri günümüze sürekli gelişerek ilerleyen bir meslek olmuştur. Bir örnek vermek gerekirse en büyük mühendislik eserleri arasında sayılan, hepimizin bildiği piramitler Nil Vadisinde yapıldı. Birtakım araştırmalar yaptığımız takdirde tarihte bunun gibi çok fazla mühendislik eserine rastlayabiliriz.

Mühendislik,branşı ne olursa olsun bir çok insanın hayallerini süsleyen bir meslektir.Her ne kadar ülkemizde mühendislere değer verilmese de her yıl on binlerce kişi mühendislik tercihi yapıyor.İyi bir mühendis olmak istiyorsanız elbette sahip olmanız gereken bazı özellikler var.Bu yazımda mühendis olmak isteyen bir kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsedeceğim.Bu özelliklerden bazıları şu şekilde :

1-) Analitik Düşünebilmeli

İyi bir mühendis analitik zekaya sahip olmalı.Yani bir sorun karşısında çözüm odaklı düşünebilmeli.Sorunu oluşturan ögeleri zihninde ayrıştırarak en kısa sürede çözüme ulaşabilmeli.

2-) İletişimi Kuvvetli Olmalı

Bir mühendisin olmazsa olmaz özelliklerinden birisi de iletişim yeteneğidir.Bir mühendisin iletişimi neden kuvvetli olmalı diye soruyorsanız bunun cevabını bir örnekle vereyim.Bir inşaat mühendisi olduğunuzu düşünün.Yeri gelecek müşterilerle veya üst düzey yöneticilerle yemeğe çıkacaksınız yeri gelecek şantiyede okuma yazma bilmeyen işçi ağabeylerle çay içeceksiniz.Yani her insanla iletişim kurabilmelisiniz.

3-) İngilizce Dışında Bir Yabancı Dil Daha Bilmeli

Mühendisler için yabancı dilin önemini anlatmaya gerek yok artık.Zira herkes yabancı dil faktörünün öneminin farkında.Ama siz iyi bir mühendis olmak istiyorsanız tek bir yabancı dil ile yetinmeyip üzerine ilave öğrenebildiğiniz kadar yabancı dil öğrenmelisiniz.

4-) Kendini Geliştirmeye Açık Olmalı

Hayat şartları artık çok hızlı değişiyor.Bizde mühendisler olarak bu şartlara uymak zorundayız.Bu yüzden hayatımızın her anında her yönünü geliştirmeye çalışmalıyız.
Tavsiye Yazı:İyi Bir Mühendis Kendini Nasıl Geliştirir ?

5-) Anlama Yeteneği Kuvvetli Olmalı

Çoğu yazımda bu olaydan bahsettim ama tekrar bahsetmek istiyorum.Üst düzey bir holding de insan kaynakları müdürü olan birisi bir konferansta,işe mühendis alırken bir metin okuttuklarını ve mühendislere bu metinden ne anladıklarını sorduklarını söylemişti.Yani iyi bir mühendisin anlama becerisi olmalı.Bunun içinde bol bol kitap okuyabilirsiniz.

6-) Merak Etmeli

İyi bir mühendisin sahip olması gereken bir diğer özellik de merak etmek.Merak etmeliyiz.Merak etmeden yeni şeyler öğrenemeyiz.Öğrenmek için merak şarttır.

7-) Sorumluluk Sahibi Olmalı

Bir mühendisin altında onlarca işçi çalışacak.Yeri gelecek bir şantiyenin,bir fabrikanın hatta bir şirketin bütün idaresi bizde olacak.Bu yüzden sorumluluklarımızı bilmeli sorumluluk sahibi olmalıyız.Sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçmamalıyız.

😎 Sabırlı Olmalı

Yeni mezun bir mühendis olarak  bir şirkette işe başladığınızda çalışma şartları sizin okurken hayal ettiğiniz gibi olmadığını görüp çok daha iyisini hak ettiğinizi düşünüyor iseniz sabretmeyip o işten ayrılırsanız hata yapmış olursunuz. Sabırlı olup pişmeyi beklerseniz tecrübeniz ve kendinizi geliştirmeniz ile birlikte maaş ve şartların sizin lehinize düzeleceğini göreceksiniz. Tabi gidip size asgari ücret teklif eden yerde de çalışmayın böyle dedim diye..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.