Yazılım Mühendisi maaşları ne kadar?

2019 yılı Ocak ayı en düşük ve en yüksek Yazılım Mühendisi maaşı; Maliye Bakanlığı, maaş katsayılarına dair 2019 yılı Genelgesini yayımlamasıyla kesinleşti. Tabi artık bilim ve teknoloji günümüzde vazgeçilmezdir. Yazılım ve donanımın birlikte çalıştığı sistemleri analiz ederek ürün ve sistem tasarımı ile ilgileniyorsanız günümüzde vazgeçilmez olarak adlandırabileceğimiz bu mesleği seçmenizde de muhteşem fırsatlar yatmaktadır. Bizde trakademi.com olarak olarak sizler için, 2019 yılı Ocak ayı en düşük ve en yüksek Yazılım Mühendisi maaşı, çalışma alanları, eğitim ve mühendis olma şartlarını araştırdık.

2019 yılı Ocak ayı en düşük ve en yüksek Yazılım Mühendisi maaşı

Bugün itibariyle eş için aile yardımı ödeneği 278 TL, çocuk yardımı ödeneği ise 6 yaşından büyük her bir çocuk için 32,6 TL, 0-6 yaş çocuk için ise 65,2 TL’dir. Hesaplamada bu güncel tutarlar dikkate alınarak sonuçlar elde edilmiştir. Aşağıdaki tablo tamamen kamu çalışanları için maaş katsayısı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Özel sektör ile alakalı da aşağıda ayrıntılı maaş durumu analizi yapılmıştır.

Maaşlar kurumdan kuruma değişkenlik göstermekte olup prim, ikramiye, fazla çalışma vb. hiçbir eklenti maaş tutarına eklenmemiştir.

Derece Kademe Mühendis

(BEKAR)

Evli ve çocuksuz

(Eş Çalışmıyor)

Evli ve 0-6 yaş bir çocuk sahibi

(Eş Çalışmıyor)

Evli, 0-6 yaş bir çocuk ve 6 yaştan büyük 1 çocuk sahibi

(Eş Çalışmıyor)

8 1 5 bin ₺ 5 bin 317 ₺ 5 bin 411 ₺ 5 bin 445 ₺
7 1 5 bin 13 ₺ 5 bin 329 ₺ 5 bin 424 ₺ 5 bin 460 ₺
6 1 5 bin 36 ₺ 5 bin 352 ₺ 5 bin 447 ₺ 5 bin 488 ₺
5 1 5 bin 57 ₺ 5 bin 373 ₺ 5 bin 467 ₺ 5 bin 512 ₺
4 1 5 bin 298 ₺ 5 bin 614 ₺ 5 bin 709 ₺ 5 bin 757 ₺
3 1 5 bin 362 ₺ 5 bin 678 ₺ 5 bin 773 ₺ 5 bin 833 ₺
2 1 5 bin 569 ₺ 5 bin 885 ₺ 5 bin 980 ₺ 6 bin 41 ₺
1 1 5 bin 638 ₺ 5 bin 955 ₺ 6 bin 50 ₺ 6 bin 111 ₺

 

Özel Sektör Yazılım Mühendisi Maaşları

Yeni mezun Yazılım Mühendislerinin maaşları 2.500₺ ile 3.250₺ aralığında değişkenlik göstermektedir. Ancak alanında kendini geliştirmiş olan bir Yazılım Mühendisi doğal olarak daha fazla kazanarak 3.200₺ ile 4.500₺ arasında bir maaş almaktadır.

Tecrübeli Yazılım Mühendislerinin maaşları ise yeni mezunlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu tamamen Yazılım Mühendisinin kendisini geliştirmesine ve güzel projelere imza atabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Ortalama özel sektör Yazılım Mühendisi maaşları 5.500 – 6.500 Türk lirası arasındadır. Ancak programlama ve yazılım alanında çok iyiyseniz bu ücretler özel sektörde 10.000 Türk lirasını bile geçmektedir.

Genel olarak eğitim sonrası iş hayatında;

– Eğitim sonrası kazanç kamu kurumlarında çalışanlar için çalıştıkları kurumun statüsüne göre değişmektedir. Genellikle sözleşmeli olarak çalışmaktadırlar (kamuda). Ücretleri asgari ücretin en az 4 katı kadardır. Oldukça dolgun ücretlerle çalışmaktadırlar.

– Tecrübe ve çalışma süresine göre ücret değişikliği söz konusudur. Özel sektörde de yukarıda belirttiğimiz gibi ücretler 10.000-15.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Günümüzde bilgisayarların ve bilgisayar sistemlerinin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. İş dünyasının hemen her sektöründe, eğlence dünyasında, telekomünikasyon dünyasında ve çeşitli diğer alanlarda bilgisayar sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu bilgisayar sistemlerinin etkin üretilmesi, test edilmesi ve kullanılması için birçok alanda Yazılım Mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yazılım Mühendislerinin çalışma alanlarından birisi, bilgisayar destekli çözümlerin geliştirildiği ve uyarlandığı yazılım, donanım ve danışmanlık şirketleridir. Bu şirketlerde Yazılım Mühendisleri, çeşitli üretim süreçleri ve yöntemleri ile organize bir takım içerisinde yazılım ve donanım çözümlerinin geliştirilmesi, test edilmesi, desteklenmesi, pazarlanması ve bu süreçlerin yönetilmesi üzerine çalışabilirler.

Yazılım Mühendisleri, yazılım ve donanım çözümlerinin kullanıldığı çeşitli kuruluşlarda da çalışabilirler. Eğitim, endüstri, ticaret, finans, hizmet, danışmanlık, kamu gibi çeşitli alanlardaki kurum ve kuruluşlarda Yazılım Mühendisleri, yazılım ve donanım çözümlerinin geliştirilmesi, etkin kullanılması, ihtiyaçlara uyarlanması ve yönetilmesi üzerine, farklı disiplinlerden oluşan takımlar içinde çalışabilirler.

Popüler kültür ve eğlence dünyasında bilgisayar destekli sistemlerin aktif olarak kullanılıyor olması, Yazılım Mühendisleri için renkli kariyer olanakları yaratmaktadır. Bilgisayar oyunları, web tabanlı uygulamalar ve mobil uygulamaların geliştirilmesinde Yazılım Mühendisleri aktif olarak rol almaktadır. Bu tür ürünlerin geliştirildiği ünlü sosyal medya ve oyun geliştirme şirketlerinde çalışabilmenin yanı sıra, Yazılım Mühendisleri düşük bir maliyet ile bu konularda kendi girişimlerini de başlatabilmektedirler.

Ülkemizde Yazılım Mühendislerinin çalışma alanları, donanım teknolojisini tasarlama ve üretmeden çok yazılım teknolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Yazılım Mühendisleri yazılım ve donanım geliştiren firmalar (teknokent firmaları vb.), Devlet kurumları (Bakanlıklar, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Başkanlığı, RTÜK, Bankalar, vb.), Askeri Ar-Ge Kurumları (ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI, MİKES, vb.), Üretim yapan özel şirketler (Arçelik, Vestel, Siemens, vb.), Bilgisayar donanımı ve yazılımı üreten ve pazarlayan kurum ve kuruluşlarda yazılım/donanım geliştirme mühendisi, tasarım uzmanı, proje yöneticisi, bilgi işlem birimi yöneticisi, danışman ve test uzmanı gibi görevlerde çalışabilirler.

Yazılım Mühendisleri kendi yazılım/donanım firmalarını da kurabilirler. Ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan ve Yazılım Mühendislerinin çalıştığı özel uzmanlıklar ve tanımlamaları şunlardır: Disiplinli BT Uzmanlığı, Network Uzmanlığı, Yeni Nesil Hizmetler, SAP Uzmanlığı, Yazılım Mühendisliği , Yazılım Mimarlığı. İsteyen Yazılım Mühendisleri Yüksek Lisans ve Doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapmaktadırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.