Ülkemizde Oynanan Bir Halk Oyunun Ortaya Çıkışını Araştırınız.

Bu yazımızda ” Ülkemizde Oynanan Bir Halk Oyunun Ortaya Çıkışını Araştırınız. ” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Halk oyunları, gelenek ve göreneklerin etki ve tecrübesiyle oluşmaktadır. Eğlence ve kültürel değerlerin amacıyla oluşturulan halk oyunlarının belli bir amacı da bulunmaktadır. Savaşlar, afetler, doğa olayları, insanları sevindiren olaylar karşısında belli bir olay örgüsüne sahip olarak meydana gelir.

Aşağıda sizler için bir çok halk oyunu ile alakalı bilgiler hazırladık. Siz dilediğiniz birini seçebilirsiniz.

Ülkemizde Oynanan Halay Oyunun Ortaya Çıkışı

Halay da en klasik halk oyunlarından biridir. Eğlenceli bir halin tadını çıkarmak anlamına gelmektedir. İleri geri el ve ayak hareketleri kişilerin heyecanını ve mutluluğunu yansıtmaktadır. Bu nedenle halay en çok oynanan halk oyunları arasında yer almaktadır. Halay oynamak çok basittir. Belli kuralları bilmeyi gerektirir. Bu kuralları doğru uygulayan kişiler halayın tadını çıkararak eğlenirler.

Ülkemizde Oynanan Zeybek Oyunun Ortaya Çıkışı

Ege yöresinde artık düğünlerde bir vazgeçilmez hal alan Zeybek oyununun tarihi yıllar öncesine dayanmaktadır. Zeybek oyunu, gelenekler arasında gerçekten keyif verici bir gelenektir. Tarihe göre, zeybek oyununun isimsiz kahramanları o yıllarda hem asker hem de özel kahramanlarmış. Onların efelikleri sayesinde, bulundukları yöre halkına ciddi faydalarının olduğu söylenir durur.

Efelik, günümüzde kabalık kelimesine yakın bir anlam taşımaktır. Fakat ülkemizde insanlara efe lakabı bulundukları sisteme, düzene karşı bir tavır sergilediklerinden dolayı verilirdi.

Yörük Ali Efe efsanesini Sabahattin Burhan’a ait 3 Ciltlik Yörük Ali Efe eserinden özet şeklinde almak gerekirse;

Atça’lı Yörük Ali Efe, bir ırgat çocuğuymuş. Irgat, ağanın yanında çalışan zavallı işçilere verilen isimmiş. Bu ırgatlar, genelde karın tokluğu için gün boyu çabalar dururlarmış. Ali Efe, ağanın kızına sevdalanmış. Ağanın kızının da bu çocuğa duygusu varmış. Irgat olmasına aldırmadan, annesini ağaya yollamış ve kızı istetmiş. Tabi bunun sonucunda ağadan ağır bir dayak yemiş. Bunu gururuna yedirememiş. Dağa kaçmış. Bu sıradaki ilk amacı, ağa kızını kaçırabilmekmiş. Ama daha başka sebeplerle dağa göçen pek çok delikanlıyla karşılaşmış. Açın sürekli aç, tokun sürekli tok olduğu bu kapitalist düzene karşı çıkmışlar. Zenginden alıp, fakire dağıtmışlar. Düzeni sağlamışlar durmadan.

Yörük Ali Efe zeybeğinin ortaya çıkış öyküsü işte buymuş. Zeybeklerdeki figürler, işte bu nedenle sert ve inatçı duruşu simgelermiş. Ve gelenekler bozulmadan yıllar yılı süregelmiş.

4 Yorumlar
 1. efe says

  tşk ödeve yardımcı oldun

 2. İremsu says

  Tesekür ederim ödevime yatdım etin

 3. isra says

  tşk yardımcı oldun

 4. Samet tr says

  tesekkurler sayenızde odevımı yaptım

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.