Türkiye’de Çıkarılan Madenler ve Kullanım Alanları Nedir?

Madenler yer altı zenginlikleri olarak doğal bir şekilde bulunan ve işlenerek kullanıma hazır hale getirilen maddelerdir. Madenlerin varlığı bir ülke için ekonomik kalkınma ve gelişme açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde çıkarılan önemli madenlere bor, altın, bakır, gümüş, mermer, linyit, taş kömürü, krom, demir ve cıva gibi madenleri örnek olarak verilebilir.

Demir Madeninin Çıkarıldığı yerler : Sivas, Malatya, Balıkesir, İzmir, Kütahya, Hatay gibi yerlerde çıkarılır.

Demir Madeninin Kullanım alanları : İnşaat sanayi, demir – çelik sanayi, gemi sanayi, uçak sanayi vb. birçok alanda kullanılır.

Bakır Madeninin Çıkarıldığı yerler :  Artvin, Rize, Kastamonu, Elazığ’da çıkarılır.

Bakır Madeninin Kullanım alanları: Elektrik ve elektronik sanayide, mutfak ve ev eşyası yapımında kullanılır.

Krom Madeninin Çıkarıldığı yerler : Elazığ, Muğla, Denizli, Bursa, Kayseri, Eskişehir, Kütahya, Kahramanmaraş, Adana’da çıkarılır.

Krom Madeninin Kullanım alanları: Cilalamada, kaplamada, paslanmazda kullanılır.

Boksit Madeninin Çıkarıldığı Yerler : Konya, Antalya, Gaziantep, Muğla’da çıkarılır.

Boksit Madeninin Kullanım alanları: Uçak sanayiinde, otomotiv sanayiinde, ev ve mutfak eşyalarının yapımında kullanılır.

Bor Mineralleri Madeninin Çıkarıldığı Yerler : Çıkarıldığı yerler: Balıkesir, Bursa ve Eskişehir’de çıkarılır.

Bor Mineralleri Madeninin Kullanım alanları: Cam sanayii, uçak sanayii, otomotiv sanayii, roket ve jet yakıtında, ev ve mutfak eşyası yapımında kullanılır.

Volfram Madeninin Çıkarıldığı yerler : Bursa – Uludağ civarında çıkarılır.

Volfram Madeninin Kullanım alanları: Demiryolunda, iş makinelerinde, uçak ve gemi sanayiinde, enerji alanlarında kullanılır.

Kükürt Madeninin Çıkarıldığı yerler : Isparta ve Muğla’da çıkarılır.

Kükürt Madeninin Kullanım alanları: Gübre, ilaç, kimya ve boya sanayiinde kullanılır.

Kısa Cevap İsteyenler için

  • Demir: Otomotiv, sanayi ve dayanıklı ev eşyaları alanlarında kullanılır.
  • Bakır: Elektrik ve telefon tellerinde kullanılır.
  • Bor: Seramik yapımında, nükleer uygulamalarda kullanılır.
  • Krom: Çelik yapımında kullanılır.
  • Mermer: Mutfak tezgahı ve merdiven gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Türkiye’de Çıkarılan Madenler ve Kullanım Alanları Tablosu

MADENLER Çıkarıldığı Bölüm ve Merkezler İşlendiği Yerler Kullanıldığı Alanlar
DEMİR Divriği, Kayseri, Malatya, Ankara Divriği, İskenderun, Karabük, Ereğli Otomobil sanayii, beyaz eşya, inşaat sektörü, savunma sektörü
BAKIR Murgul, Çayeli, Küre Ergani Samsun Karadeniz Bakır İşletmeleri Elektrik elektronik endüstrisi, bakır tel, bakır eşyalar.
KROM Elazığ, Fethiye, Kayseri, Adana (Pozantı), Muğla, Erzincan(Kop), İskenderun. Guleman, Antalya Ferro Krom tesisleri Kromlu çelik yapımında, savaş ve savunma sanayii, boya yapımında aşınmaya, korozyona, ısıya dayanıklılığı artırır.
BOR Balıkesir (Bigadiç), Kütahya (Emet), Eskişehir (Kırka) Kırka, Bandırma Cam sanayii, deterjan sanayii, fiberglas, kimya sektörü, savunma sanayii…
BOKSİT(Aliminyum) Bursa (Kestelek) Konya (Seydişehir) Seydişehir Sanayide, aliminyum eşya yapımında, korozyona karşı, elektrik iletkenlerde, otomobil sektöründe.
CİVA Ödemiş (İzmir), Şu anda üretilmiyor. Sentetik olarak elde ediliyor. Üretimi durduruldu. Elektrik aparatları, bilimsel aletlerde, elektroliz hücrelerinde,altın gümüş çözücü kimyasallarda ve ilaçlarda.
MERMER Balıkesir, Afyon, Kütahya, Bilecik, Bursa, İstanbul, Ankara,Kayseri, Aydın, Konya, Niğde, Denizli. Üretildiği bütün illerde mermer fabrikalarında işlenir. İnşaat sektötünde, mutfak eşya, dekarasyon, kaplama, mezartaşı….
KÜKÜRT İsparta Keçiborlu Şu anda üretilmiyor. Gübre sanayii, sülfürik asit, kükürt dioksit yapımında.
ZIMPARA TAŞI Muğla (Çine – Milas) Muğla – İzmir. Aşınmazlığı ve kaymayı önleyiciliğiyle halka açık alanlarda, otomobil parçalarında çeşitli alet ve makara yüzeylerinin cilalanmasında, ateş tuğlası yapımında.
TUZ Konya (Aksaray), Çankırı, Kars, İzmir Beslenmede, kimya sektöründe, yolların kardan arındırmasında.
KURŞUN ÇİNKO Kuzey Türkiye bakır, kurşun ve çinko kuşağı, Kuzey batı Türkiye, Güneydoğu Türkiye, Şebinkarahisar. Kayseri Çinkur İzabesi. (1999’da kapatıldı.) Akü imali, kablo izalasyonu, mühimmat (silah yapımı), diğer metallerde alaşım, boya ve kimyasallarda, benzin katkısı.
FOSFAT Mardin Mazıdağı, Bingöl (Avnik), Hatay. Mazıdağı (1993 yılında üretim durduruldu. Gübre sektörü, yem, gıda, deterjan ve kimya sektörü.
VOLFRAM(Tungsrezm) Bursa (Uludağ) Bursa (Uludağ) üretim durduruldu. Çok sert alaşımlarda, takım çeliklerinde, lamba rezistanslarında, elektrik ve elektronik cihazlarda ve kimyasallarda
BORAKS Kütahya (Emet), Eskişehir (Kırka), Balıkesir (Bigadiç),Bursa, Kemalpaşa (Kestelek) Bandırma, Kırka, Emet. Cam sanayii, detarjan sanayii, kimya sektörü, porselen sanayii, dayanıklı çelik üretimi, ileri teknoloji.
AMYANT(Asbest) Sivas, Hatat, Bursa, Tokat, Eskişehir. Sivas, Tokat. Yanmayan, elektriği geçirmeyen ve asitlere karşı dayanıklı olan lifli yapılı mineraldir.
MANGANEZ Denizli – Tavas Çelik üretimi, aliminyum alaşımlar, pil, batarya, kimya ve yem sanayii.
LÜLE TAŞI Eskişehir. Eskişehir. Süs eşyası, pipo, siğara ağızlığı, tesbih ve biblo yapımında.
OLTU TAŞI Erzurum – Oltu. Oltu. Tesbih ve süs eşyası yapımında.
Kullanıldığı Yerler: Baz metaller (demir ve çelik) korozyona karşı korunmak üzere çinko ile kaplanır. (Galvanizasyon) Çinko metal, Çinko yassı ürünler: İnşaat levhası, pirinç alaşımlar, yatak alaşımları.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.