Türk edebiyatında ilk hikaye örneği nedir?

Türk edebiyatında ilk hikaye örneği ÖSYM tarafından bir soru olması sebebi ile üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından çok aranılan bir konudur. Bu sorunun cevabını ve Türk Edebiyatında İlkler ile alakalı bir çok sorunun cevabını trakademi.com sitemizden öğrenebilirsiniz.

Türk edebiyatında ilk hikaye örneği, Letaif-i rivayet‘tir.

Letaif-i rivayet, 1870 yılında Ahmet Mithat Efendi tarafından yazılan bir hikayedir.

Türk edebiyatında ilk batılı anlamda yazılan hikaye örneği ise 1891 yılında Sami Paşazade‘nin yazdığı Küçük Şeyler hikayesidir.

Türk edebiyatında İlk hikaye örnekleri olarak geçmişte meydana gelmiş destanlar bilinmektedir. Hikaye türü bu bağlamda zaman içerisinde gelişmiş ve gerçek, tasarlanmış olayları kaleme alan yazı türü olarak tanımlanmaktadır.

Hikaye türü 19. yüz yıl itibarı ile modern anlamda bir edebi tür formunu almıştır.

Hikaye edebi türünün özellikleri arasında insanı merkeze alan bir yaklaşım vardır. Olay, durum gibi belirli olgular çeşitli şekillerde anlatıcı tarafından anlatılmaktadır.

Hikayeler hayatın belirli bir kesitini temsil etmektedir. Zaman ve mekan hakkında bilgi verilmektedir. Bu bağlamdaki öğeler hikayenin akışını doğrudan etkilemektedir.

Türk Edebiyatı, hikaye bakımından köklü bir tarihe sahiptir. Modern kapsamda Türk Edebiyatında hikaye Tanzimat Edebiyatı ile başlamaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.