Trafik Eğitiminin Önemi Nedir?

Bu yazımızda “Trafik Eğitiminin Önemi Nedir?”  sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Trafikte yolculuk yapan kişilerin trafik eğitiminin önemini kavraması trafikte oluşabilecek aksaklıkların veya tehlikelerin azalması için önemlidir.  Araç sürmek ya da trafik bilgisine sahip olmak güvenli bir şekilde ulaşım gerçekleştirmeyi ve seyahat etmeyi sağlar. Bu nedenle kişilerin erken yaşlardan itibaren trafik eğitimi alması gerekmektedir.

Trafik eğitiminin önemini bilip trafik eğitimi alan kişiler, trafikte hoşgörülü olarak bulunur, trafik kurallarına uyar, kaza riskinin azalmasını sağlar, yol emniyetinin korunmasına katkıda bulunur. Böylece can ve mal güvenliğinin gerçekleşmesi söz konusu olur.

Kişiler eğitim aldıktan sonra eğitimleri gereğince trafikte hayatlarına devam ederken trafik kurallarına uyarlar. Trafik kurallarına uymak da hayat kurtarır. Trafik kurallarına uyulması gerekir, uymayanların da mutlaka uyarılması gerekir.

Trafik eğitiminin amacı nedir?

Bu da başta insan yaşamına değer vermekten, trafik eğitimi ile çocukların kazalardan korunabileceğine inanmaktan geçmektedir. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenliği için lisans eğitimi alan öğrencilerin “trafik” konusunda ne tür bir yeterliliğe sahip olmaları gerektiğinin tartışılmasını sağlamaktır.

 

 

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.