Sayı Problemleri Çözümlü Sorular Test 01

Sayı Problemleri Konusunun Çözümlü Sorularının yer aldığı bölümümüzün ilk testi aşağıdaki sorulardan oluşmaktadır. Eksiklikleriniz olduğunu düşünüyor iseniz Sayı Problemleri Konu Anlatımı sayfamızı incelemenizi ve burada yer alan video dersleri izlemenizi tavsiye ediyoruz.

# Soru 1 : Sınıftaki öğrenciler sıralara üçerli oturduğunda 24 öğrenci ayakta ve 1 sıra boş kalıyor. Öğrenciler bazı sıralara dörderli, kalan sıralara beşerli oturduğunda ayakta hiç öğrenci kalmıyor.
Buna göre, sınıftaki sıra sayısı en az kaçtır?

 

 

# Soru 2 :  Bir öğrenci her gün bir önceki gün çözdüğü soru sayısının 3 katının 5 fazlası kadar soru çözmektedir. Bu öğrenci 4. günün sonunda toplam 890 soru çözdüğüne göre ilk gün kaç soru çözmüştür?

 

# Soru 3 :  Bir kutuya içindeki top sayısı kadar top koyulup 24 top alınıyor. Bu işlem üç kez uygulandığında  kutuda top kalmıyor. Buna göre başlangıçta kutuda kaç top vardır?

 

# Soru 4 : Bir yarışta birinci olan yarışmacı yarışı bitirdiğinde ikinci olan yarışmacının bitişe 400 metresi, üçüncü olan yarışmacının 600 metresi kalmıştır. İkinci olan yarışmacı yarışı bitirdiğinde üçüncü olan yarışmacının bitişe 240 metresi kalmıştır. Yarışmacıların hızları sabit olduğuna göre yarış pistinin uzunluğu kaç metredir?

 

# Soru 5 :  Bir salonda 40 erkek ve 16 kadın vardır. Bu salona kaç evli çift gelirse erkek sayısı kadın sayısının 2 katı olur?

 

# Soru 6 :  Bir satıcıdaki kırmızı topların her biri k TL ye, mavi topların her biri m TL ye, siyah topların her biri s TL ye satılmaktadır. 4 kırmızı ve 2 mavi topa ödenen toplam para 5 siyah topa ödenen paraya eşit; 2 siyah ve 2 mavi topa ödenen toplam para 3 kırmızı topa ödenen paraya eşittir. Buna göre, 1 kırmızı ve 4 mavi topa ödenen toplam para kaç siyah topa ödenen paraya eşittir?

Yazılı Değerlendirme
100%
Başarılı
  • Müfredata Uygunluk 100%
  • Bilgilendirme 100%

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.