Zeynep İrem Çobanoğlu Röportajı

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi

Psikoloji Bölümü nedir?

Psikoloji, insan davranışını ve zihinsel süreçlerini inceleyen sosyal bilim dalıdır.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Meraklı ve gözlem yapmayı seven, çok okumaktan ve yazmaktan keyif alan, her tarzdan insana veya sosyal gruba tarafsız ve objektif bir şekilde yaklaşabilen, sabırlı, anlayışlı ve empati yeteneği kuvvetli kişiler psikolojide başarılı olabilir.

Psikoloji bölümü mezunları ne iş yapar?

Psikoloji mezunları Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaparak Klinik Psikolog olabilir ve devlet kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda psikolog olarak çalışabilirler. Yüksek Lisansın ardından Doktora yaparak akademisyen olabilir, çeşitli şirketlerin insan kaynaklarında görev yapabilir, adliyelerde danışman ve bilirkişi olarak çalışabilirler. Kreşlerde, okullarda danışman psikolog olarak çalışabilirler.

Bölümde hangi dersler verilir?

Psikoloji’ye Giriş temel derslerinden sonra Bilişsel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Psikopatoloji, Klinik Psikoloji, Psikoloji Etiği, Öğrenme Psikolojisi gibi dersleri vardır.

Psikoloji bölümünün zorlukları nelerdir?

Psikoloji’ye Giriş temel derslerinden sonra Bilişsel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Psikopatoloji, Klinik Psikoloji, Psikoloji Etiği, Öğrenme Psikolojisi gibi dersleri vardır.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Bölümde eğitim alırken eşzamanlı olarak staj yapılabilir ancak özellikle devlet kurumları staj imkanını Psikopatoloji dersini almış olan son sınıf öğrencilerine tanımaktadırlar. Gönüllü stajyer alımı kamu kuruluşları için pek olası değildir. Mesleğe başlandığında aktif olarak kullanılacak olan test yöntemleri staj esnasında öğrenilmektedir. Gönüllü staj için bir diğer seçenek dernek ve vakıflardır. Ayrıca çeşitli özel kliniklerde de staj yapılabilir.

Psikoloji Bölümünün geleceği nedir?

Psikoloji, diğer pek çok mesleğin aksine gelecekte yapay zeka veya robot teknolojisi alanına girmeyecek olan az sayıda alandan biridir. Ülkemizde ve tüm dünyada zihinsel rahatsızlıkların giderek artması, psikolojinin nispeten yeni bir bilim dalı olması da bu mesleğin önünde kat edilecek çok yol olduğunu göstermektedir. Psikoloji çok geniş yelpazeye sahip bir bilimdir ve birey-toplum, birey-birey gibi ilişkilerin tam içindedir.

Psikoloji Bölümü yeni mezunları ne kadar maaş alır?

Kamuda çalışan yeni mezunlar 1800-2200 bandında, özelde çalışan yeni mezunlarsa kurumun çeşidine göre değişmekle beraber (hastane, rehabilitasyon merkezi, okul) 3500-6000 bandında maaş almaktadır.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Psikolojinin yurt dışı imkanları devlet ve özel üniversiteler için oldukça geniştir. Diğer bölümlerde olduğu gibi dil öğrenerek Erasmus gibi değişim programlarıyla yurt dışında eğitim şansını yakalamak ya da yüksek lisans, doktora programlarını yurt dışında tamamlamak kişinin mesleki donanımını artıracak ve fayda sağlayacaktır. Psikoloji evrensel bir alandır, tüm dünyada aynı tedaviler uygulanmakta, aynı etik kurallar işlenmektedir. Özellikle psikolojinin doğum yeri olan Almanya, Avusturya gibi ülkelerde alınacak olan mesleki eğitim kişiyi sektörde oldukça ayrıcalıklı bir konuma getirecektir.

Psikoloji mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Klinik Psikoloji, Örgütsel Psikoloji, Endüstriyel Psikoloji, Davranış Psikolojisi, Nöro Psikoloji gibi alanlarda uzmanlaşabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.