Nelson Mandela kaç kez evlenmiştir?

“Nelson Mandela kaç kez evlenmiştir?” sorusunu Editörlerimiz sizler için cevaplıyor.  Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, 3 kez evlenmiştir.

Nelson Mandela’nın Birinci Evliliği 

Mandela ilk evliliğini 1944 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmış, 13 yıllık evliliklerinde Madiba Thembekile (Thembi) (1946-1969) ve Makgatho Mandela (1950-2005) adında iki erkek ve isimleri Makaziwe Mandela (Maki; 1947 ve 1953) olan iki kız çocukları olmuştur. İlk kız çocukları 9 aylık iken öldüğü için ikincisinin adını da onun anısına aynı koymuşlardır. İlk oğlu Thembi 1969 yılında trafik kazasında öldüğünde Robben Adası’nda mahkûm olan Mandela’nın cenazeye katılmasına izin verilmemiştir.

Nelson Mandela

Nelson Mandela’nın İkinci Evliliği 

İkinci eşi Winnie Madikizela-Mandela, Nelson Mandela ikinci kızları Zindzisva’nın doğumundan 18 ay sonra Robben Adası’na gönderildikten sonra siyahilerin liderliğini üstlenmiştir. Mandela 1990 yılında hapisten çıktıktan sonra eşi adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılanmış ve 1996 boşanmalarına sebep olmuştur.

İlk kızları Zenani, Esvatini prensi Thumbumuzi Dlamini ile evlenmiş, ve bundan sonra babasını hapiste ziyaretine izin verilmemiştir.

Nelson Mandela’nın Üçüncü Evliliği 

Nelson Mandela üçüncü evliliğini 80. doğum gününde Graça Maçhel ile yapmıştır. Graça Machel eski Mozambik başkanı Samora Machel 1986 yılında uçak kazasında öldükten sonra dul kalan eşidir.

 

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.