Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz?

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayıncılık Sayfa 10 Memleket İsterim Metni Soruları ve Cevapları

Anıttepe Yayıncılık 5. sınıf MEB Türkçe ders kitabı sayfa 10-11-12-13-14-15 içerisinde yer alan Memleket İsterim Metni soruları içerisinde yer alan “Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz?” sorusunu trakademi editörlerimiz sizler için cevaplıyor.

 

Soru :  Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz?

Cevap 1: Ben adaletin üst seviyede olduğu ekonominin fakir herhangi bir vatandaşın olmadığı güçlü ekonomiye sahip kadar huzur ve sevgi dolu barış dolu insanların mutlu olduğu eğitimden sağlığa barınmadan güvenliğe her türlü imkanın halkın rahat yaşamı için seferber edildiği bir ülkede doğa ile barışık iç içe yaşamak isterdim. Sürekli insanlık için güzel gelişmelerin olduğu bu ülkede hayatımın her anını mutlu ve sevdiklerimle geçirmek isterdim.

Cevap 2: Herkesin mutlu ve huzurlu olduğu imkansız kavramının düşünülemediği bir ülkede yaşamak isterdim.

Cevap 3: Yardımlaşmak için herkesin birbiri ile yarıştığı, bencillikten uzak bir ülkede her saniyemi huzur dolu geçirerek ömrümü tamamlamak isterdim.

Cevap 4: Yapılan iyiliklerin gerçekten paha biçilemez olduğu, iyiliklerin unutulmayıp kötülüklerin hatırlanmadığı, tam istihdamın olduğu ve ekonominin iyi olduğu, sınıf ayrımının olmadığı, gelir dağılımının adaletli olduğu, adaletin ve ifade özgürlüğünün olduğu, tam rekabet koşullarının sağlandığı bir ülkede yaşamak isterdim.

Cevap 5: Kültürlü insanların olduğu, sanata ve kültürel faaliyetlere önem verildiği, insanların sokakta dans edebildiği, gelişmiş ve insan haklarının çiğnenmediği adaletli bir ülkede yaşamak isterdim .

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.