Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınav Takvimi

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Tarihleri, Başvuru Zamanları ve Başvuru Şartları

Askeri öğrenci olmak için belli şartlar dahilinde olmak ve Milli Savunma Üniversite’sine başvuru yapmak gerekiyor. Harp okullarında askeri öğrenci olmak için hangi şartlar gerekiyor? MSÜ Başvuru Tarihi Ne Zaman? MSÜ başvuru koşulları neler?

MSÜ BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

MSÜ öğrencisi olmak için Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019-MSÜ) ÖSYM tarafından yapılacak ve değerlendirilecektir. Sınava başvurular 5 Şubat tarihinde başladı ve 27 Şubat 2019 tarihine kadar sürecek.

MSÜ SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

Sınav, 7 Nisan 2019 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

Milli Savunma Üniversitesi Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MSÜ Sınav sonuçları 26 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak

SINAV SONUÇLARI SADECE ASKERİ OKULLAR İÇİN Mİ GEÇERLİ OLACAK?

MSÜ tarafından yapılan açıklamaya göre MSÜ sınavı sınav sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerlidir. Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamaz.

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Harp Okullarına bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1999 ve sonrası doğumlu),
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu),
 • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2019 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek
 • Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2017 ve 2018 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak 2019-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.
3 Yorumlar
 1. I've come to from the nightmare called life says

  Geçen sene ben girmiştim arkadaşlar. Kısaca yardımcı olmak adına yazayım. Kara harp okuluna çağrıldım. Spor mülakatını geçtim. Sözlü mülakatı da geçtim (Heyecan yapıyor insan ister istemez, orada komisyonun önüne çıktığında yaklaşık 5-6 kişiler, kolları olmayan odanın ortasında duran bir sandalyede oturuyorsunuz, ilk heyecan geçmesi için birazcık muhabbet olur sonra sorulara başlar, bilmiyorsanız kesin konuşun gevelemeyin diye okumuştum çok doğruymuş, ben heyecan yaptığımdan yani kelimesini art arda 3 kere söyledim onun dışında pek sorun yoktu, yalaka gibi girip merhaba komutanım vb. şeyleri tavsiye etmem, ben girdim sandalyenin yanında durdum oturabilir miyim dedim buyur dediler mesela, evraklar elimdeydi yan tarafa koyabilirsin dediler falan filan) mülakatı geçtikten sonra hastaneye yolladılar. Aslında olmayacağını biliyordum bende skolyoz vardı önceden beri. Bende neyse olsun deyip gittim. Hastanede af edersiniz ama gözünüzden poponuza kadar bakılıyor. Ben hepsinden geçtim ama dediğim gibi ortopedi polikliniğinden kaldım. Orada sadece 1 tane kız arkadaş gördüm o da hastanede. Kız arkadaşlar varsa psikolojilerinin dayanıklı olmasını tavsiye ederim. Üstelik erkeklerden daha fazla. Hayırlısı olsun arkadaşlar çok da şey etmeyin. Askerliğe özenen arkadaşlar varsa nefes filmini tavsiye ederim. Çoğu sahnesi %85 oranında gerçekçidir. O ortamı daha iyi anlarsınız.

 2. Gökhan says

  Arkadaşlar , hocalarım merhabalar;
  Ben bu sene MSÜ sınavına gireceğim ancak şart beyanlarında gözüken 8. Maddenin d beyanında bulunan şartlarında 1. dereceden aile yakınlarında (kendisi , ana-baba, kardeş) hiçbir şekilde yüz kızartıcı , hırsızlık , kaçakçılık , gaps , terör örgütü bağlantıları bulunmaması gerekiyor ancak benim babam , abim ve ablamda borçlar bulunuyor ağabey zamanında asker kaçağı olup tekrardan askere gidip tamamlamış , baba nın borçları aranması var aynı şekilde ablada öyle , ancak Annem ben hamile iken baba dan boşanmış ve velayetim annem üzerine kalmış bu doğrultuda zaman içerisinde bize bakan ve destek çıkan bir kişi tarafından büyütüldüm ve kendisini çok severim. Dava açarak Baba soyimini redderek o kişinin soy ismini aldım bunun dahilinde yakın zamanda da Reddi miras yapıp onlarla olan ilişkimi tamamiyle kesmek istiyorum. Bu konular dahilinde benim bu sınava katılabilmem sınavdan geçerli bir alsam dahi Kara Harp Okuluna girebilirmiyim

  1. TR Akademi says

   Mantık olarak bir şey olmaması lazım zaten başvurunuzu gerçekleştirin aksi bir durum var ise bilgi vereceklerdir. Fakat bence bir şey olmaz gibi geliyor.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.