Metaverse Nedir?

günümüzde kullandığımız sosyal medya uygulamalarının ve web sitelerinin kademeli olarak 3 boyutlu ortamlar ve ortak alanlara geçtiği; ve bu sayede etkileşimlerin çok daha kapsamlı hale geldiği internetin gelecek evrimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Metaverse, tek bir şeyden oluşmayacak; bunun yerine birlikte çalışabilir varlıklar ve deneyimlerle birleştirilen açık dünyaların bir koleksiyonu olacak. Örneğin NFT sahipleri, ellerinde bulundurdukları dijital varlıkları iş, oyun veya sosyal etkileşimler kurmak için her türlü web alanına taşıyabilecekleri 3 boyutlu avatarlara dönüştürebilecek.

Halihazırda teknoloji alanındaki en büyük şirketlerden biri olan Facebook, bu varlığını metaverse alanına yönlendirmek istiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, metaverse ile ilgili araştırma ve ortaklıklara önümüzdeki iki yıl içinde 50 milyon Dolar yatırım yapacağını ve önümüzdeki beş yıl içinde de Avrupa genelinde 10.000 kişiyi bu amaçla işe almayı hedeflediğini duyurdu..

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.