Klavyeden Türk Lirası TL ( ₺ ) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyeden Türk Lirası (₺) İşareti Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemini kullanıyor iseniz AltGr +T veya Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonu birlikte basarak Türk Lirası (₺) işaretini klavyede kullanabilirsiniz.

Aşağıda verilen linklerdeki güncelleme paketini yüklediğinizde Microsoft’un Windows Vista, 7 ve Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesini (₺) bilgisayarda kısayol olarak  AltGr +T veya Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonu birlikte basarak klavyede kullanabilirsiniz.

Eski işletim sistemlerinde ise çeşitli güncellemeler aracılığı ile Türk lirası simgesi desteği sağlanabilmektedir. Microsoft’un Windows Vista, 7 ve Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesi güncellemesini aşağıdaki adreslerden kurabilirsiniz:

Bilgisayarım kaç bit diyenler için masaüstünden Bilgisayarım simgesine sağ tılayıp Özellikler dedikten sonra açılan pencerede Sistem Türü yazan yerin karşısındaki 32 veya 64 Bit işletim sistemi olup olmadığını öğrenebilirler.

Türk lirası simgesi (₺) 1 Mart 2012 itibarıyla kabul edilmiş olan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kullanımda bulunan resmi para birimi Türk lirasını simgelemekte kullanılan semboldür. Para biriminin uluslararası üç harfli standart kullanımı ise, (ISO standardı ISO 4217) TRY şeklindedir.
TL Simgesi, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ALTGR+T kombinasyonu ile, Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise ALT+T kombinasyonu ile yapılabilmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.