İskenderiyeli Menelaus Kimdir?

iskenderiyeli-menelausİskenderiyeli Menelaus Kimdir? sorusunu sizler için Uzman Editörümüz Fırat Akbay araştırıp cevaplandırdı.

Yaşamı hakkında çok az bilgi bulunan Menelaus’un İskenderiye’de geçirdiği çocukluk yıllarının ardından Roma’ya taşındığı sanılmaktadır. İskenderiyeli Pappus ve Proclus tarafından İskenderiyeli Menelaus adıyla anılan matematikçinin Roma’dayken Lucius’la yaptığı bir görüşme Plutarkhos tarafından kaydedilmiştir.

Batlamyus (2. yüzyıl), Almagest (VII.3) adlı yapıtında Menelaus’un 98 yılının ocak ayında iki gökbilimsel gözlem yaptığını belirtmiştir. Bunlar birkaç gece arayla gerçekleşen Spica ve Beta Scorpii okültasyonlarıdır. Batlamyus bu gözlemlerden ekinoks döngülerini doğrulamada yararlanmıştır.

Sphaerica’nın Arapça çevirisi Menelaus’un günümüze kalan tek yapıtıdır. Üç kitaptan oluşan bu çalışma, kürenin geometrisi ve gökbilimsel hesaplamalarda kullanımını konu almaktadır. Kitap, küresel üçgen kavramına giriş yapmakta ve Menelaus teoreminin kanıtına yer vermektedir. Bu çalışma 16. yüzyılda gökbilimci ve matematikçi Francesco Maurolico tarafından Yunancaya çevrilmiştir.

Menelaus krateri, adını bu gökbilimciden almıştır.

Günümüzde sıklıkla kullandığımızı Menelas Teoremi kuralını bulmuştur.

Menelaus Bibliyografya

  • Menelaus tarafından yazılan kitapların bir bölümü şöyledir:
  • Altı kitaptan oluşan Bir Çemberdeki Kiriş Sayısı Üzerine
  • Üç kitaptan oluşan Geometrinin Yapıtaşları
  • Farklı Yüzeylerin Ağırlık ve Dağılımları Üzerine
Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.