İrade Nedir? İradenin Faydaları Sınava Hazırlanırken İradenin Önemi

İrade Nedir? Sınava Hazırlanırken İradenin Önemi PİKARE VİP Eğitim Kurumu rehberlik birimi sizler için cevaplıyor.

İrade, bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü; istek, dilek şeklinde tanımlanıyor. Yani o vakit geldiğinde ders mi çalışacağız dinlenecek miyiz bunun kararını duygularımıza göre değil aklımıza göre vermeye de irade deriz.

Güçlü Bir İrade ve Öz-Disipline Sahip Olmanın Avantajları:
-Düşüncelerinize emretmek ve zihninizin patronu olmak.
-Alışkanlıklarınızı yönlendirmek, böylece konsantrasyonunuzu artırmak.
-Hedeflediklerinizi ve hayal ettiklerinizi yaşama geçirerek iç huzuru ve öz-güveni yakalamak.
-Dış etkenlerin üzerinizdeki negatif etkilerini azaltmak.
-Kişisel ve ruhsal gelişiminizi gerçekleştirmek.
-Günlük hayatınızı kontrol edebilmek,istemediğiniz alışkanlık ve davranışları terk etmek.
-Tembellikten yakanızı kurtararak daha istekli, daha çalışkan bir ruh yapısına kavuşmak.

Bu başlığa birde gerçek hikaye ile devam edelim. Amir Khan DANGAL filmini belki birçoğumuzun izlediği ünlü bir filmdir. Bu filmde Amir Khan hem gençlik hem de yaşlılık halini oynayacağını söylüyor yönetmen. Yönetmen Amir Khan’a  ‘’bence ilk gençlik yıllarını çekelim çünkü şu an gayet genç ve fitsin der ve sonra kilo alıp yaşlı halini çekelim’’ der. Amir Khan da ‘’hayır ilk başta kilo almalıyım yaşlılık yıllarımı çekmeliyiz bana bu kilolar sorun olacak ki sonra iradeli olup kilo verip gençlik yıllarımı çekmeliyiz ‘’der. Yani o filmi çekmek için o kiloyu vermek zorundalıktır. Mesleğini sevmesi ve yükselmek istemesi bir ihtiyacıdır.

Burada irade olmak kelimesini araştırdığımızda karşımıza iki kelime çıkıyor. İradeli olmak için

  • İhtiyaç olmalı
  • Zorundalık olmalı

Sınav hayatımızda zorundalıktır. Diğer hayatımızın bölümlerinde ihtiyaçtır. Sınav bizi orada üniversiteye, mesleğimizde köprü vazifesindedir. Biz o ihtiyacı, amacı, hayali kendimize hatırlatmalıyız.  Amir Khan bu kiloyu alıp vermekte yani o iradeye sahip olabilmek için diyetisyenlere ya da filmi çekmekte oyunculara , yönetmenlere, çalışanlara yani kısacağı desteklere ihtiyaç duydu. Bizde tek başımıza bu süreci götüremeyiz, iradeye sahip olamayız arkadaşlara, toplanıp farklı ortamlarda planlar yapıp çalışmaya ve ya bir öğretmene söz verip bunu yapacağım diyip iradeye sahip olabilirsin. Bu zorundalık ve iradeyi birleştir ve inandığın hayale, mesleğe kendini inandırıp bu sonu güzel olan yolculuğa motive olarak devam et.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.