İdrarda eritrosit görülmesinin nedenleri nelerdir?

İdrarda kırmızı kan hücrelerinin varlığı, idrarda kan olduğu anlamına gelir. İdrarda kan görülmesi tıbbi olarak hematüri olarak adlandırılır. İdrardaki kırmızı kan hücreleri korkutucu gelse de, genellikle yaşamı tehdit etmez ve nadiren ciddi bir durum olarak teşhis edilir.

İdrarda çok az kan olabilir ve bu sadece mikroskop altında teşhis edilebilir. Ancak meydana geldiğinde, sebebini araştırmak önemlidir çünkü bazen bir dizi ciddi durumdan kaynaklanabilir.

Bazı vitamin ilaçları veya havuç veya narenciye tüketimi nedeniyle idrar rengi değişebilir. Bununla birlikte, gözle görülür idrar kanaması varsa, zamanında tıbbi yardım almalı ve kanamanın nedenini bulduktan sonra bir tedavi planı oluşturmalısınız.

Normal insanların idrarlarında 0-3 kırmızı kan hücresi olması normaldir. Ancak yukarıda görürseniz, nedenini bulmak yine de yararlıdır.

Eritrosit testi

İdrarda eritrosit görülmesinin nedenleri arasında; idrar yolu iltihabı geçirmiş olmak, idrar  kesesinde ya da böbreklerde meydana gelmiş enfeksiyon, böbreklerde taş olmasımesane kanseriböbrek kanseri, glomerulonefrit, böbreğin zarar görmesi, prostatta meydana gelen büyüme hali, prostat kanseri, idrar yolunda oluşan tümör, bazı ağrı kesiciler, kanser ilaçları, orak hücreli anemi gibi genetik bir hastalıktan ötürü gelişen böbrek hastalıkları, virüs kaynaklı ortaya çıkan iltihaplar, aşırı egzersiz yapma, kanın pıhtı atması sayılabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.