İç Mimarlık bölümü mezunlarının maaşları ne kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE MİMAR MAAŞLARI NE KADAR? 2019 MİMAR KAZANÇLARI

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir İç Mimarın Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan İç Mimar Maaşı 2550 TL – 3900 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli İç Mimar Maaşı 3900 TL – 5650 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli İç Mimar Maaşı 5650+ TL +Prim

 

DEVLETTE ÇALIŞAN MİMAR MAAŞLARI NE KADAR? 2019 KAMU MİMAR MAAŞLARI

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan İç Mimarlar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe İç Mimar Maaşı 4015 TL
En Yüksek Kademe İç Mimar Maaşı 4625 TL

 

Gördüğünüz gibi asgari ücretin 2019 yılında 2020 TL olmasıyla İç Mimar maaşları hem özel sektör hem de devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde daha az maaşla işe başlayan İç Mimarın avantajı, bu maaşın hızla yükselebilmesiyken, devlette bu durum biraz daha yavaş ve daha az zam oranlarıyla gerçekleşir.

İç Mimarlık Bölümü Mezunlarının Ek İş İmkanları

  • Çevrenizden çeşitli projeleri cüzi miktara yapabilir, aynı zamanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunu aynı zamanda danışmanlık ücreti adı altında da ücretlendirebilirsiniz.
  • Freelance olarak mimarlık ofislerine hizmet verebilirsiniz. Yoğun projelere sahip mimarlık ofisleri maaş vermeden alacağı destek için freelancer olarak çalışan kişilere ödeme yapmayı severler.  Eğer ihtiyaçları varsa sizinle neler yapabilecekleri konusunda istişare etmenizden mutluluk duyacaklardır.
  • Gene freelance olarak eğer 3D Modelleme ve rendering bilgileriniz iyiyse mimari animasyon hazırlama ve render işi yapabilirsiniz. En kârlısı bu olacaktır.
  • Mimarlık fakültelerinden kazanılan tasarım kabiliyeti ve düzenleme disiplininiz ile grafik tasarımlar yaparak bir derginin editörlüğü, poster çalışmaları vs. yaparak para kazanabilirsiniz.
  • Çeşitli yarışmalara girebilir ve hazırlanabilirsiniz. Bu size hem maddi hem manevi anlamda katkı sağlayacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.