İç Mimarlık Maaş Miktarları Nedir?

Mimarlık ya da iç mimarlık bölümünü tercih edecek birçok kişi “mimar / iç mimar ne kadar para kazanıyor” sorusunu sıkça sorduğu için bu konuyu ele almayı uygun gördük.

Mimarlar ve İç Mimarlar Odasının yeni mezun da olsa mimarlar için 2017 asgari maaşı 3.000 TL olarak belirlemiştir. Her ne kadar açıklamalar böyle olsa da piyasada bu kural pek geçerli değildir. Rekabet ortamı, masraflar, çevrede fazlaca mimar bulunması gibi kriterler göz önüne alındığında piyasada yeni mezun bir mimar için maaşlar 1.800 TL – 2.000 TL’den başlıyor.

Avrupa‘da ise mimarların ücretleri genel olarak 2.000 €‘dan başlıyor.

Öte yandan piyasada çok fazla tecrübeli mimar / iç mimar arandığından genelde herkes bu maaşları sırf tecrübe kazanmak için kabul ediyor. Piyasada minimum 2 yıl tecrübeye sahip olmanız gerektiği düşünülürse maaşınız bu süre zarfı içerisinde maaşınız 2.000 TL – 3.000 TL arasında bir yere konumlanacaktır. Bu elbette göstermiş olduğunuz ile performans ile de alakalı olduğunu dipnot düşelim.

İç Mimarlık Bölümü Mezunlarının Ek İş İmkanları

  • Çevrenizden çeşitli projeleri cüzi miktara yapabilir, aynı zamanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunu aynı zamanda danışmanlık ücreti adı altında da ücretlendirebilirsiniz.
  • Freelance olarak mimarlık ofislerine hizmet verebilirsiniz. Yoğun projelere sahip mimarlık ofisleri maaş vermeden alacağı destek için freelancer olarak çalışan kişilere ödeme yapmayı severler.  Eğer ihtiyaçları varsa sizinle neler yapabilecekleri konusunda istişare etmenizden mutluluk duyacaklardır.
  • Gene freelance olarak eğer 3D Modelleme ve rendering bilgileriniz iyiyse mimari animasyon hazırlama ve render işi yapabilirsiniz. En kârlısı bu olacaktır.
  • Mimarlık fakültelerinden kazanılan tasarım kabiliyeti ve düzenleme disiplininiz ile grafik tasarımlar yaparak bir derginin editörlüğü, poster çalışmaları vs. yaparak para kazanabilirsiniz.
  • Çeşitli yarışmalara girebilir ve hazırlanabilirsiniz. Bu size hem maddi hem manevi anlamda katkı sağlayacaktır.
Cevap Değerlendirme
100%
Başarılı
  • Bilgilendirme 100%
  • Doğruluk 100%

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.