Gastronomi bölümü mezunlarının maaşları ne kadar?

Aşçı maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında konumuza başlık olan aşçı maaşları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bölümü 2 aşamada incelemekte yarar olduğunu düşünüyoruz. İlk olarak kamu sektöründe görev yapan aşçıların ortalama maaşlarına bakalım. Aşçılar tipik olarak bir baş aşçısı altında çalışan restoran çalışanlarıdır. Genellikle baştan sona yemek hazırlamaktan sorumludurlar. Yüksek kalite standartlarını korurken, müşterilere mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde gıda göndermeleri gerektiği için hız ve hassasiyetle çalışmalıdırlar. Aşçılar, bir restoranın yemeklerinin pişirilmesinden ve montajından sorumludur. Ayrıca gerektiğinde istasyonlarını hazırlar, temizler ve yeniden doldururlar. Aşçılar bazen astları denetleyebilir ve bir istasyonu temizlemek veya stoklamak gibi belirli görevleri devredebilirler.

Kamuda aşçı maaşları (devlette)

Kamu alanında kurumdan kuruma değişmekle birlikte en düşük 2 bin 500 TL seviyesinden başlayıp 5 bin TL’ye kadar değişen kadro ve kuruma göre maaş sistemi bulunmaktadır. İlk olarak kamuda aşçıbaşı, aşçı, komi ve aşçı yardımcısı kadroları bulunmaktadır.

Kamu ve özel sektörde çalışabilecek bazı kurum/firmaları sıralamak gerekirse; 

Askeriye, Adliye, Belediye, Cezaevi, Danıştay, EGM, İŞKUR, MSB, MEB, Meclis, Orduevi, THY, BTA ve daha fazlası. Aşçıların en çok iş bulabildikleri alanların başında özel sektör gelmektedir. En az 10 – 20 kişilik yemek gruplarından başlayıp da büyük firmalara göre değişmekle birlikte 300 – 400 kişilik yemek hazırlayabilir. Bu büyük rakamları tek başına değilde bir ekip halinde hazırlayabilir. Profesyonel aşçı maaşları en az 6 bin TL’dir. Özel de ortalama maaş 2 bin 300 TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

Özel de iyi bir aşçı ne kadar maaş alır ? derseniz en az 6 – 7 bin TL alır. Çalıştığı firmaya ve lezzetine göre bu rakama değişebilmektedir.

En çok aşçı aranan iller sıralamasına baktığımız zaman başı Antalya – Ankara – İstanbul – İzmir çekmektedir. Sektör bazlı inceleme yaptığımızda ise Cafe – Fabrika – Gemi – Hilton (Otel) – Hava alanı gibi mekanlar gelmektedir. Firma açısından incelendiğinde en çok Mado – Midpoint – Nusret gibi firmalar ile karşılaşmaktayız.

Yurt dışı aşçı maaşları Yurt dışı bazlı baktığımız zaman onlarca ülkede çalışabilir.

En çok aşçı arayan ülkeleri sıralamak gerekirse; Amerika – Almanya – Avustralya – Azerbaycan – Bulgaristan – Fransa – Hollanda – İngiltere (Londra) – İsviçre – İsveç –  İspanya – İtalya – Japonya – Katar – Kıbrıs – Kanada – Kuveyt – Rusya – Ukrayna ve daha fazla ülkede çalışabilir. Burada önemli olan aşçının el lezzetinin yanında o kültürün yemeklerini yapabiliyor olmasıdır. Ek olarak da o ülkenin dilini bilirse çalışmasına bir engel bulunmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.