Gastronomi Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışabilir? İş Olanakları Nelerdir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Türkiye’deki yükseköğretimin çok tercih edilen bölümlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bir bölüm ancak yine de birçok öğrencinin ve velinin aklında sadece ‘’şef’’ yetiştiren okul olarak kodlanmış durumda. Oysaki hareket alanı çok geniş bir bölüm ve eğer ki bu alanda eğitim görmeyi düşünenlerdenseniz bu yazıyı dikkatlice okumanız sizi bu bölümü daha da çok seven biri olmanızı sağlayacaktır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Hakkında Bilgi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları olan üniversitelerde bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bu dört yıllık eğitim
boyunca öğrencilere çeşitli alanlarda dersler verilir. Yabancı dillerden birincisi İngilizce olmak üzere, iki dilde yabancı dil eğitimi verilir. Öğrencileri bu yabancı dilleri iyi öğrenmeleri, ileride daha kolay iş bulmasını sağlayacak ve daha dolgun maaşlarla çalışma fırsatı sunacaktır. Özellikle turizm bölgelerinde çalışacak olanlar için yabancı dil, bir zorunluluktur. Uluslararası firmalarda iş olanağı bulmak için de bu gereklidir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları çalıştıkları konaklama birimleri veya yiyecek, içecek hizmetleri işletmelerinde yemeklerin veya içeceklerin hazırlanması, muhafazası, servis edilmesi gibi alanlarda görev alırlar. Mezunlar kamuya ait kurumlarda çalışabileceği gibi özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Otel, restoran, yiyecek-içecek işletmelerinde çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunlarını geniş bir iş yelpazesi bekliyor. Yiyecek-içecek işletmeleri ve oteller ilk ve en bilinen iş alanı. Bu alanların mutfaklarında çalışabilecek mezunlar kendi işletmelerini de kurabiliyorlar. Öğrencilerine işletme bilgisi de sunan üniversiteler, geleceğin şeflerine kendi isimlerini yayma fırsatı da sunuyor.

Mezunların yapabileceği işlerden biri de akademisyenlik. Geleceğin şeflerini ve gastronomi uzmanlarını yetiştirmek isteyenler akademik kariyer seçeneğini seçebiliyorlar.

Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mutfakta çalışmak gibi bir zorunlulukları yok. Mezunlar restoran zincirlerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak çalışabiliyorlar. Diğer yandan bu bölümü bitirenler köşe yazarlığı yapabilecekleri gibi kendi kitaplarını da yayımlayabiliyorlar. Kısacası yiyecek alanının tümünü kapsayan bir iş yelpazesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarını bekliyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Geleneksel yöntemlerle modern anlayışı birleştiren Gastronomi bölümü yiyecek ve gıda konularında uzman yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. 4 yıl süren lisans eğitimi olan bölümün sonunda Gastronomi ve Mutfak Sanatları diploması verilir.

Gastronomi mezunları için en önemli çalışma alanları büyük otellerdir. Müşteri portföyü büyük olan otellerde en önemli ve en yüksek kazançlı çalışanlar Gastronomi mezunlarıdır. Mutfak bölümün şefliğini yapan Gastronomi mezunları otellerin gıda- yemek bölümünde şeflik yapmaktadırlar. Bunun dışında yemek sektöründe pek çok işletmede çalışma imkânları vardır.

Oteller: Gastronomi mezunları otellerin vazgeçilemez çalışanlarıdır. Dünya mutfak kültürü konusunda donanımlı ve uygulamalı eğitimler aldıkları için çok uluslu müşteri portföyüne sahip otellerde Gastronomi mezunları tercih edilmektedir. Yöresel yemekleri ve bunun yanında çeşitli milletlere ait yemekleri pişirmeyi bildikleri için otellerin tercih ettiği çalışanlardır. Gastronomi mezunları otellerde yemek pişirme, servis hazırlanması, yemekhane düzeni ve şeflik gibi önemli işleri yaparlar. Otelin ihtiyacı olan yemek ve tatlıların yapımından sorumlu olan Gastronomi uzmanları mutfak için ihtiyaç teşkil eden ürünlerin alımını ve depolanmasını sağlar.

Restoranlar: Gastronomi mezunları için bir diğer çalışma alanı da restoranlardır. Yemek pişirmedeki hünerleri sayesinde büyük restoranlarda rahatlıkla iş bulmaktadırlar. Gastronomi mezunları genel olarak özel sektörde çalışır. Restoranlar bünyesinde Türk mutfağını bilen, yöresel yemeklere hakim ve özgün tatlar elde edebilen şefleri çalıştırmak istemektedir. Gastronomi mezunları bu alanda ortaya çıkan nitelikli uzmanlardır. Türkiye’de kayıtlı 115 bin restoran ve küçük işletme olduğu düşünülürse Gastronomi mezunlarının çok geniş bir yelpazede iş bulma imkânları vardır.

Yemek şirketleri: Özel okullar, hastaneler, kamu kuruluşları, özel işletmeler gibi pek çok kurum ve kuruluşa toplu yemek yapan şirketler Gastronomi mezunları ile çalışmaktadır. Bölüm mezunları bu şirketlerde şef olarak görev yaparlar. Yapılan işi denetler ve yönlendirirler. Ayrıca yiyecek içecek şirketi de kurabilen Gastronomi mezunları kendilerine iş dünyasında yer bulabilirler.

Son yıllarda yemek ve eğlence sektöründe artış gözlenmektedir. Bu sektörde faaliyet gösterecek firmaların rekabete bir adım önde girmek istemeleri ve aranan konuma gelmeleri için profesyonel çalışanlarla işi yürütmeleri gerekmektedir. Gastronomi mezunları bu anlamda büyük şirketlerde, eğlence merkezlerinde, oteller ve restoranlarda rahatlıkla iş bulabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.