Gastronomi bölümü mezunları ne iş yapar?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları çalıştıkları konaklama birimleri veya yiyecek, içecek hizmetleri işletmelerinde yemeklerin veya içeceklerin hazırlanması, muhafazası, servis edilmesi gibi alanlarda görev alırlar. Mezunlar kamuya ait kurumlarda çalışabileceği gibi özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Otel, restoran, yiyecek-içecek işletmelerinde çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunları için geniş bir iş yelpazesi var diyebiliriz aslında. Yiyecek ve içecek işletmeleri ve oteller ilk ve en bilinen iş alanı. Bu alanların mutfaklarında çalışabilecek mezunlar kendi işletmelerini de kurabiliyorlar. Öğrencilerine işletme bilgisi de sunan üniversiteler, geleceğin şeflerine kendi isimlerini yayma fırsatı da sunuyor.

Mezunların yapabileceği işlerden biri de akademisyenlik. Geleceğin şeflerini ve gastronomi uzmanlarını yetiştirmek isteyenler akademik kariyer seçeneğini seçebiliyorlar.

Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mutfakta çalışmak gibi bir zorunlulukları yok. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları restoran zincirlerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak çalışabiliyorlar. Diğer yandan bu bölümü bitirenler köşe yazarlığı yapabilecekleri gibi kendi kitaplarını da yayımlayabiliyorlar. Kısacası yiyecek alanının tümünü kapsayan bir iş yelpazesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.