Fosfit Formülü Nedir?

Fosfit formülü, Fosfit bitkiler için büyük önem taşıyan bir bileşiktir. Bitkilerin bir çok hastalığa karşı dirençli hale gelmesini sağlayan bitki köklerine dayanıklılık veren fosfit özellikle bitkilerde mantarsal hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Fosfit bitkiler tarafından kolayca emilen bir değerdir. Özellikle bitki köklerine ve toprağa serilen gübreleme işleminde fosfit bitkiler tarafından emilerek güçlü bir gövdeye sahip olur. Bitkilerde kök oluşumunda büyük rol oynayan fosfit bitkilerin verimli meyve vermesine fayda sağlamaktadır. Özellikle domates, patlıcan, biber ve kabak gibi bitkilerin meyve vermesinde, meyvenin kaliteli olmasında ve elde edilen hasatın daha bol olmasında fosfit formülü ile hazırlanan gübrelerin büyük faydası olmaktadır.

Fosfit formülü, PO3-3 olarak bilinmektedir. PO3-3 formülü ile bitkiler hastalıklara karşı savaşma gücü elde ederek gövdelerini bir çok hastalığa karşı koruyabilecek duruma gelmektedir. Ayrıca uzun boylu büyüyen bitkiler fostit formülü ile beslendiklerinde boğum olarak adlandırılan aralıkların kısalarak bitkinin verime alverişli bir gövdeye sahip olmasına fayda sağlamaktadır. Bu nedenle tarım ilaçlarında kullanılan fosfit formülleri bitkilere zaman zaman verilmektedir.
Özellikle sağlıksız olduğu gözlendiğinde ve fosfite ihtiyaç duyduğu düşünüldüğü zamanlarda fosfit formülü ile hazırlanan tarım ilaçları kullanılmaktadır. Fosfit kristal bir görünüme sahiptir. Rengi ise sarı ve yeşil olarak gözlemlenmektedir. Tarım ilaçlarının en etkili maddesi olarak bilinen fosfit fungal hastalığında ve memotositlerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Fosfüt formülü ile hazırlanan tarım ilaçlarının cilde veya gözlere temas etmesi ve herhangi bir yanlışlıktan dolayı yutulması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. İnsan sağlığı için tehlike içeren fostif formülü ile hazırlanmış ilaçlar cilde veya gözlere temas ettiğinde kişinin bilinçli olması gerekir. Bol su ve sabun ile ilacın temas ettiği alan yıkanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gereklidir.
Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.