Ders Çalışma İsteği Kazandıracak Dört Adım Tüyolar

Ders Çalışma İsteği Kazandıracak Dört Adım PiKARE VİP Eğitim Kurumu rehberlik birimi sizler için anlatıyor

İnsanların en büyük sorunlarından birisi, ders çalışma isteklerinin yetersiz olmalarıdır. En çok duyulan ifadeler; ‘’ders çalışmak için isteğim yok’’ , ‘’ders çalışmaktan sıkılıyorum’’ ,’’baş ağrım var’’, ’’canım sıkılıyor’’ , ‘’yapamıyorum’’ gibi bahaneler çok fazla kullanılır. Ders çalışma isteğinizi beklemeden, ihtiyacınız olan gün ve saatlerde derslerinize çalışmanız gerekiyor. Çalışmanızın karşılığında sınavdan geçeceğinizi ve nelerin gerçekleşeceğini bir düşünün. Güzel şeyleri düşündüğünüzde, çalışmaya olan ilginiz daha fazla artacaktır.

Sınav dönemi senin için yeni bir dönem. Üniversite sınavı hayatının sadece bir aşaması, ama bu dönemi iyi geçirmek daha iyi fırsatlar doğurabilir.Yoğun çalışmaya yeni başladığın zamanlarda birden yüklenmek bizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu zamanla yerine oturacak bir süreçtir. Her zaman her zaman saatlerce çalışmamız gerektiğini düşünmek , böyle bir sorumluluk yüklenmek aslında kendimize yaptığımız bir haksızlık çünkü herkes gibi insanız. Bu gibi durumlarda düşsek de kalkmasını bileceğiz. O zaman dahada motive olmak için ve ders istediği kazanmak neler yapabiliriz bir bakalım:

Ders Çalışmaya Kısa Sürelerle Başla

-Beynimiz her zaman en kolay en konforlu olanı cazip bulur. Böyle yaşarken bir anda ona sadece yazıların olduğu, uyaranın az çabanın bol olduğu bir kaynak verdiğimizde bundan kaçmak istiyor.Sosyal medyada , dışarıda, televizyon izlerken çok fazla uyaran alıyoruz ve bu bizim adaptasyonumuzu bozuyor.Ama zihnimiz her şeye adapte olabilir. Öncelikle daha kısa ders çalışma süreleri ile başlayabilirsin. 20-25 dakikalık ders çalışma süreleri yapabilirsin burada önemli olan bu sürede kolaylıkla çalışana kadar sabit kalmak .

Neden Çalıştığını Bilmek

Neden çalıştığını biliyor olabilirsin fakat bunu somut hale getirip bir kağıda yazmak ve beynimizin bunu görmesi buna daha iyi ikna olur. Bunu masana, duvarına asabilirsin, göz önünde tutmak sana motivasyon kazandıracak.

Çalışmayı Kolay Hale Getir

Beynimiz her zaman kolayı ister ve bunu elverişli yapmak için senin çalışmanı engelleyecek şeyleri kaldır.   Odanı, masanı senin için çalışmaya en elverişli hale getir.

Yapabileceğin Programlar Hazırla

Belki kendine günlük 400 soru hedefi koydun ve yapamadın morelini bozma ve konuları bu yüzden bir an önce bitirmek için çabalama. Konuları anlamadan geçersen ileride sana daha büyük sorunlar yaratabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.