Atatürk “Bilelim ki Millî Benliğini Bilmeyen Milletler Başka Milletlere Yem Olurlar.” Sözüyle Neyi Vurgulamak İstemiştir?

Bu yazımızda ” “Bilelim ki Millî Benliğini Bilmeyen Milletler Başka Milletlere Yem Olurlar.” Mustafa Kemal Atatürk Yukarıdaki Sözüyle Neyi Vurgulamak İstemiştir? Yazınız.” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Mustafa Kemal Atatürk, hemen her alanda anlamını kaybetmeyen değerli sözler söylemiştir. İktisat, tarih, kültür, eğitim gibi alanlarda yol gösteren sözleri tarihi şuur ve farkındalık kavramının oluşmasını da sağlamıştır. “Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” sözü de bu değerde söylenen bir sözdür.

Atatürk “Bilelim ki Millî Benliğini Bilmeyen Milletler Başka Milletlere Yem Olurlar.” sözüyle , Milli benlik, tarihini, kültürünü bilmek savaşlarına ve zaferlerine sahip çıkmak, vatanını ve devletini sevmek demektir. Bunların farkında olmayan kişiler de milletin bir parçası olsalar da kendi benliklerini kaybederek farklılaşır ve değer kaybederler. Kültür erozyonu buna neden olmaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmamaktadır.